Men's Swimming & Diving

Swimming and Diving - JCC Invitational

Swimming and Diving - JCC Invitational

The JCC men's team took first place while the women's team took second at JCC invitational and their combined score gave them the overall title at the JCC Invitational.

The men's team finished with 439 points while 2nd place went to Genesee CC (291), and 3rd place went to SUNY Delhi (232). The JCC women's team came in second (225) with first place going to Genesee CC finished (248) and third place went to SUNY Delhi (58 points).

Jamestown CC won both of the men's relays with Nick D'Angelo, Matthew Caldwell and Alex Beckerink swimming on both winning squads.

Matthew Caldwell also won three individual events, taking first place in the men's 50-yard freestyle (24.10), 100-yard butterfly (56.55) and 100-yard breaststroke (1:06.90).

Beckerink also won a pair of individual events, taking first in the 100-yard freestyle (57.06) and 500-yard freestyle (5:45.90) for the Jayhawks.

Miranda Dunton and Heather Farrell led Genesee CC to the women's win. Dunton took first place in the 200-yard freestyle (2:16.12), 100-yard freestyle (1:03.50) and 500-yard freestyle (6:25.83). Farrell won the 100-yard individual medley (1:17.70), 50-yard butterfly (33.49) and 100-yard backstroke. Both Dunton and Farrell were members of the winning 400-yard freestyle relay team.

MiKenna Carpenter won the 50-yard freestyle (27.79) and 100-yard breaststroke (1:23.15) while also being a member of the winning 400-yard freestyle relay team for Genesee CC.

Lyle Wagner and Kyle Podlaski each won three events for the Genesee CC men. Wagner took first in the 200-yard freestyle (2:00.39), 200-yard individual medley (2:18.80) and 100-yard backstroke (1:01.45). Podlaski won the 100-yard individual medley (1:01.71), 50-yard butterfly (27.64) and 50-yard breaststroke (34.52).

Women's 200y medley relay: Jamestown CC (Geena Panetta, Rachel Moller, Kaitlyn Melendez, Taylor White. T - 2:26.69.

Men's 200y medley relay: Jamestown CC (Nick D'Angelo, Andrew Caldwell, Matthew Caldwell, Alex Beckerink), Genesee CC, SUNY Delhi. T - 1:53.35.

Men's 1,650y freestyle: Michael Johnson (J), Denzel Flowers (G). T - 20:26.55.

Women's 200y freestyle: Miranda Dunton (G), Kaitlyn Melendez (J), Anna Vecchio (J), Samantha Travis (D). T - 2:16.12.

Men's 200y freestyle: Lyle Wagner (G), Andrew Caldwell (J), Tom Richardson (G), Bryan Powers (D), Chris Bradshaw (J). T - 2:00.39.

Women's 50y freestyle: MiKenna Carpenter (G), Miranda Dunton (G), Rachel Moller (J), Samantha Travis (D), Taylor White (J), Geena Panetta (J), Anna Vecchio (J). T - 27.79.

Men's 50y freestyle: Matthew Caldwell (J), Alex Beckerink (J), Nick D'Angelo (J), Jeff Miller (J), Scott Berghorn (D), Bryan Powers (D), Sejean Gibbs-Chavez (D), John Nixon (J), Andrew Eccletson (D), A.J. Amanda (G), Richard Correa (D). T - 24.10.

Women's 100y individual medley: Heather Farrell (G), Alicia Dylag (G), Kaitlyn Melendez (J). T - 1:17.70.

Men's 100y individual medley: Kyle Podlaski (G), Konnor Bryant (J), Michael Johnson (J), Denzel Flowers (G), Bryan Powers (D). T - 1:01.71.

Men's 200y individual medley: Lyle Wagner (G), Andrew Caldwell (J), Tom Richardson (G). T - 2:18.80.

Men's 1m diving: Sejean Gibbs-Chavez (D), Chris Bradshaw (J), Andrew Eccleston (D), Andrew Kenny (D). P - 234.30.

Women's 50y butterfly: Heather Farrell (G), Alicia Dylag (G). T - 33.49.

Men's 50y butterfly: Kyle Podlaski (D), Konnor Bryant (J), Michael Johnson (J), Jeff Miller (J). T - 27.64.

Men's 100y butterfly: Matthew Caldwell (J), Lyle Wagner (G), Joe Amico (G). T - 56.55.

Women's 100y freestyle: Miranda Dunton (G), Heather Farrell (G), Rachel Moller (J), MiKenna Carpenter (G), Samantha Travis (D), Anna Vecchio (J), Taylor White (J), Geena Panetta (J). T - 1:03.50.

Men's 100y freestyle: Alex Beckerink (J), Nick D'Angelo (J), Scott Berghorn (D), Andrew Kenny (D), Sejean Gibbs-Chavez (D), John Nixon (J), Denzel Flowers (G), Brayden Hawkins (J), Andrew Eccleston (D), Richard Correa (D). T - 57.06.

Women's 100y backstroke: Heather Farrell (G), Geena Panetta (J). T - 1:15.72.

Men's 100y backstroke: Lyle Wagner (G), Kyle Podlaski (G), Andrew Caldwell (J), Nick D'Angelo (J), Konnor Bryant (J), Jeff Miller (J), Brayden Hawkins (J), Sejean Gibbs-Chavez (D), John Nixon (J), Andrew Eccleston (D), Richard Correa (D). T - 1:01.45.

Women's 500y freestyle: Miranda Dunton (G), Alicia Dylag (G). T - 6:25.83.

Men's 500y freestyle: Alex Beckerink (J), Michael Johnson (J), Denzel Flowers (G), Joe Amico (G), Andrew Kenny (D), Bryan Powers (D). T - 5:45.90.

Women's 50y breaststroke: Samantha Travis (D), Taylor White (J). T - 45.15.

Men's 50y breaststroke: Kyle Podlaski (G), Tom Richardson (G), Konnor Bryant (J), Andrew Kenny (D). T - 34.52.

Women's 100y breaststroke: MiKenna Carpenter (G), Rachel Moller (J), Alicia Dylag (G), Kaitlyn Melendez (J), Samantha Travis (D), Anna Vecchio (J). T - 1:23.15.

Men's 100y breaststroke: Matthew Caldwell (J), Joe Amico (G), John Nixon (J), Chris Bradshaw (J), Andrew Kenny (D). T - 1:06.90.

Women's 400y freestyle relay: Genesee CC (Miranda Dunton, MiKenna Carpenter, Alicia Dylag, Heather Farrell), Jamestown CC. T - 4:40.04.

Men's 400y freestyle relay: Jamestown CC (Alex Beckerink, Michael Johnson, Nick D'Angelo, Matthew Caldwell), SUNY Delhi, Genesee CC. T - 3:49.11.

 

Scoreboard